Efendimize Dair
Trend

Peygamber Efendimizin iftarı

Her yerde her zaman hurma bulunmayabilir, belki su da olmayabilir. Çünkü dünyanın her tarafında oruç tutan insanlar olabileceği gibi, her ülkenin ve bölgenin de kendine göre şartları vardır.

Peygamber Efendimizin iftarı

Orucunu hurma ile açardı

Selman İbn-i mir (r.a.), Resul-i Ekrem Efendimiz’in (s.a.v.) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

İlgili Makaleler

‘Sizden biriniz orucunu açacağı zaman hurma ile açsın. Çünkü hurmada bereket vardır. Eğer hurma bulamazsa, su ile açsın. Zira su temizleyicidir.’ (İbni Mâce, Sıyam: 24; Ebû Dâvud, Savm: 21)

Hz. Enes(r.a.) şöyle anlatıyor:

-‘Resulullah(s.a.v.) akşam namazını kılmazdan önce birkaç tane taze hurma ile orucunu açardı. Eğer taze hurma yoksa kuru hurma ile açardı. Kuru hurma bulamazsa da bir kaç yudum su yudumlardı.’ (Ebû Dâvud, Savm: 22, (2556); Tirmizî, Savm: 10)

Her yerde her zaman hurma bulunmayabilir, belki su da olmayabilir. Çünkü dünyanın her tarafında oruç tutan insanlar olabileceği gibi, her ülkenin ve bölgenin de kendine göre şartları vardır. Bunun için orucu başka bir yolla açmak da sünnette yer almaktadır. Bu konuyu da Peygamberimiz açıklıyor:

-‘Peygamber (s.a.v.) üç hurma ile veya ateş dokunmamış bir şeyle iftar etmeyi severdi.’ (et-Tergîb ve’t-Terhîb 2:142)

İftar Vermek

Peygamberimiz buyuruyor ki: “Bir oruçluya iftar veren kimseye, o oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Ancak o oruçlunun sevabından da bir şey eksilmez.” (Et-Terğib ve’t-Terhib, c.2, s.144)

Orucun rahat yolu

Deylemi’nin Enes ibni Mâlik(r.a.)’tan rivayet ettiği bir hadiste ise Resulullah (s.a.v.) orucun rahat yolunu tavsiye ederek şöyle buyururlar:

“Dört şey yapan kişi orucu gayet rahat tutar: İftarı su ile açması, sahuru terk etmemesi, öğle istirahatını terk etmemesi, güzel koku kullanması.” (Râmûzu’l-Ehâdîs, Hadis no: 957)

İftarda acele etmek

Sehl ibni Sa’d (r.a.) anlatıyor: Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki:

“İnsanlar iftarda acele ettikleri sürece hayır üzere devam ederler.” (Buhari, Savm: 45; Müslim, Sıyam: 48; Muvatta, Sıyâm: 6; Tirmizî, Savm: 13.)

İmam Mâlik, Abdulkerim ibni Ebi’l-Muharik’in şöyle söylediğini işitmiştir: ‘Peygamberlik amellerinden biri de iftarda acele edilmesi, sahurun da geciktirilmesidir.’ (Muvatta, Kasru’s-Salât: 46.)

Vakit girince Peygamberimiz (s.a.v.) iftarını hiç geciktirmez, hemen orucunu açardı. Kudsi hadis şöyledir:

Kullarımdan bana en sevimlisi, iftarda en acele edenidir.” (Tırmizi, savm, 13)

Efendimiz’in iftar duası

Muaz İbn-i Zühre(r.a.) anlatıyor:
Bana ulaştı ki, Resulullah (s.a.v.) iftar ettiği zaman şu duayı okurdu: ‘Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü.’ ‘Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.’ (Ebû Dâvud, Savm: 22)

Mervan ibni Salim, İbn-i Ömer’den (r.a.) naklediyor: Resulullah (s.a.v.) orucunu açınca şöyle derdi: ‘Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaAllah Teâlâ sevap kesinleşti.’ Hadisin râvisi Rezin, duanın baş kısmına ‘Elhamdülillah’ kelimesini ilave etti. (Ebu Dâvud, Savm: 22)

Allah’ın elçisi iftar vakitlerinde şu duayı sık sık yapardı: ”Rabbim, her şeyi kuşatan rahmetin aşkına beni affet ve bağışla.” (İbn Mace, sıyam, 48)

Sahurda kalkıp yemek müstehaptır

Hadis-i Şerif: “Sahurda yemek yeyiniz, çünkü sahurda bereket vardır” (Buhârî, Savm, 20)

Dualar kabul edilir

Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “Oruçlunun iki sevinci vardır: Biri iftar ettiği vakit, diğeri de Allah’a kavuştuğu zamandır.” (Buhârî, Savm, 20; Müslim, Sıyam, 9)

“Oruçlunun iftar vaktindeki duası reddedilmez.” (Tırmizi, daavat, 129)

İftar vakti yapılan dualar kabul edilir. Peygamberimiz (SAV) bu konuda şöyle buyurmuştur: “Üç kimsenin duası geri çevrilmez, kabul edilir:
1- Oruçlunun iftar vaktindeki duası, 2- Adaletli hükümdarın duası, 3- Mazlumun duası.” (Tirmizî, Deavât, 128)

Peygamber Efendimizin iftarı
Peygamberlik Sırası

Antika ve Porselen Tamiri | Antika Hastanesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu