Nefsin Mertebeleri

Şeytanın Hileleri

Bunun üzerine Resullullah (s.a.) Efendimiz sordu :

-“Sana göre ihlas sahibi olan muhlis kullar kimlerdir ? ”

Bu suale İblis şu cevabı verdi:

-“Bilmez misin ? ya Muhammed, bir kimse ki, dirhemini ve dinarını sever. O Allah için bir ihlasa sahip değildir. Bir kimseyi görürsem ki ; dirhemini dinarını sevmez ; övülmekten, medhedilmekten hoşlanmaz.. bilirim ki o : ihlâs sahibidir. Hemen onu bırakır kaçarım. Bir kul malı ve övülmeyi sevdiği süre, kalbi de dünya arzularına bağlı kaldığı müddet, o size vasfını yaptığım kimseler arasında bana en çok itaat edendir. Bilmez misin ki : mal sevgisi, büyük günahların en büyüğüdür. Bilmez misin ki ya Muhammed, baş olma sevgisi yine büyük günahların en büyükleri arasındadır.” İblis anlatmaya devam etti :

İlgili Makaleler

-“Ya Muhammed, bilmez misin? Benim yetmiş bin tane çocuğum var. Bunların her birini bir başka yere tayin etmişimdir. Sonra o her çocuğumla birlikte yine yetmiş bin tane şeytan vardır. Onların bir kısmını ulemaya gönderdim. Bir kısmını gençlere yolladım.Bir kısmını da, meşayihe saldım. Bir kısmını da ihtiyar kadınlara musallat ettim. Gençlere gelince, aramızda hiçbir anlaşmazlık yoktur. Onlarla gayet iyi geçiniriz. Çocuklara gelince. onlarla da, bizimkiler istedikleri gibi birlikte oynarlar. Bizimkilerin bir kısmını da abidlerin başına dert ettim. Bir kısmını da zahidlerin. Onlar bunların yanına girer; halden hale sokarlar. Bir tepeden öbürüne. hep dolaştırıp dururlar. Öyle bir hal alırlar ki ;başlarlar, sebeplerden herhangi birine sövmeye.. İşte. böylece, onlardan ihlası alırım. Onlar bu halleri ile yaptıkları ibadeti, ihlassız yaparlar gayrı. Ama, bu hallerin farkında olmazlar. ”

İblis, bundan sonra, aldattığı bir rahibin hikayesini anlatmaya geçti. Ve şöyle dedi :

-“Bilmez misin; Ya Muhammed, Rahip Borsisa tam yetmiş yıl ihlas ile Allah’a ibadet etti. Bu ibadetleri sonucunda ona öyle bir hal ihsan edilmişti ki ; Her dua ettiği hasta, duası ve bereketi ile şifayap oluyordu. Onun peşine takıldım. Zina etti. Katil oldu. Sonunda da küfre girdi. Bu o kimsedir ki Allah-ü Teala aziz kitabında, ona şöyle anlatır:

– “Şeytanın hali gibidir ki o insana:

-“Kafir ol” Dedi. Vaktaki o kafir oldu; bu defa ona şöyle dedi:

– Ben, senden uzağım.. Ben alemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım.”

İblis, bundan sonra, bazı kötü huylar üzerinde durdu. Ve onların her birinden na­sıl istifade ettiğini anlattı.

Şeytanın Hileleri

Önceki sayfa 1 2
Başa dön tuşu
Arkadaşınla Paylaş
Şeytanın Hileleri,
Size Adınız gönderdi.
https://www.nasihatler.com/seytanin-hileleri/,
blank,