Hızır ve Gelin

Meryem, kavanozu koymak için geri döner. Kavanozun ağzını kapatayım derken bir de ne görsün..

ve Gelin

1930’lu yıllar. Rize, , halkın kendi tabiri ile Ancer. Dünyaca balı ile meşhur olan Ancer. Binlerce poleni ve şifayı içinde barındıran balıyla meşhur Ancer. Kış, yaylacılık yapan Ancerlilerin bir kısmı aşağıya Rize‘ye şehre inmemiş, kışlamışlar.

Yazdan yığdıkları otlarıyla, mallarını kıştan çıkarıp, bahara eriştirmenin çabası içindeler. Evet hepsinin mal tabir ettiği koyunları, sığırları var, tek tük birkaç tanesinin de kara kovanı var. Şifa niyetine ilaç niyetine küçük bir kavanozu dolduracak kadar balları olurdu çoğunun. O da kış bitmeden tükenir giderdi.

, Lezgilerin kızı . Yeni gelin, beyini gurbete ’a göndermiş. O da o kış yaylada kışlamış. Sabaha kadar kar yağmıştır. Tam kürekle yolu açayım deyip, kapıya yönelmekte iken, kapısı çalınır. Kapıyı açari. İhtiyar bir adam selam verir ve:

-“Kızım, ben Aşağı Ancerdenim, gelinim aş eriyor, canı çekti, Allah rızası için, bir iki kaşık verir misin?

İlgili Makaleler

Meryem gelin düşünmez bile, Allah rızası değil mi der, dibinde üç dört kaşık bal kalmış olan kavanozu getirir , onun da yarısını ihtiyar’a verir. İhtiyar:

-“Allah razı olsun kızım, artsın eksilmesin” der.

Meryem, kavanozu koymak için geri döner. Kavanozun ağzını kapatayım derken bir de ne görsün, kavanoz ağzına kadar bal ile dolu. Meseleyi anlar, kapıya koşar, kar ile dolu yaylanın uçsuzluklarına bakar. Ne bir insan vardır ne de kar da bir iz. Gelen Hızırdır.

Aradan üç dört ay geçer, her gün bal yediği halde kavanoz her seferinde ağzına kadar bal ile doludur. Sırrını hiç kimseye açmaz. Yaza doğru beyi gurbetten gelir. Beyine her öğün bal verir. Bal bitmez, hem olacak, bütün kış kalacak birde her öğün kaşık kaşık yenecek, bal bitmeyecek. Beyini merak sarar, sorar, cevap alamaz. Beyi en sonunda:

-“Ne olur beni seviyorsan söyle ne oluyor? Bunda bir iş var.
Meryem dayanamaz ve ağzı kapalı kavonozu da alır ve olayı anlatır. Kavanozu açıp işte bak ağzına kadar dolu demek istediğinde bir de ne görsün?

Kavonozun dibinde iki kaşık bal kalmış.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Facebook | Twitter | Pinterest | Instagram | Youtube | SoundCloud

Evet, gerçek yaşanmış bir olay.. Belki sizin başınıza da geldi, belki gelebilir. Meryem’in kavanozundaki bal bitmeyecekti. Sizin de belki cebinizdeki araba parasını verdiğiniz bir ihtiyar ardından elinizi her cebinizdeki cüzdana attığınızda tükenmeyecek para.. Ama sakın, ha sakın ha. Hızır ile karşılaştığınızı ve sırrınızı kimseye söylemeyin..

Hızır ve Gelin
Peygamberlik Sırası

Antika ve Porselen Tamiri | Antika Hastanesi

Facebook kimliğiniz ile yorum yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arkadaşınla Paylaş
Hızır ve Gelin,
Size arkadaşınız gönderdi.
https://www.nasihatler.com/hizir-ve-gelin/,