Tasavvuf Sohbetleri

GavslıkTacı

Yatak ve yorganların yanına giderek başını o yatakların arasına sokar ve bir müddette öyle bekler.

GavslıkTacı

Halife Seyyid Saki Hz. (ksa) bir gün Kavacık’da yaptığı sohbette şöyle anlattılar;

Evliyanın Büyüklerinden bir zat talebeleri ile otururken başındaki sarığı çıkararak yanına koyar. Bir müddet öyle bekledikten sonra çok hızlı bir şekilde yerinden kalkarak dergahta misafirleri ağırlamak için karşı duvara üst üste istiflenmiş yatak ve yorganların yanına giderek başını o yatakların arasına sokar ve bir müddette öyle bekler.

İlgili Makaleler

Daha sonra da yerine gelerek sarığı başına tekrar koyup “Elhamdülillah” der. Tabi bu hâl müridlerin çok çok meraklanmasına neden olur ve o güne kadar şeyhlerinin başından sarığı çıkardığını hiç görmemişler.
Devamında o yatakların arasına mübarek başını sokup bir müddet de öyle beklemesi görülmemiş bir şeydi.. İçlerinden derler ki “muhakkak bu işte bir hikmet var” lâkin edeben de şeyhlerine bir şey de soramazlar. Bu hali müşahade eden Allah Dostu anlatmaya başlar.

-“Zamanın Gavsı Vefat etmişti. Bu nedenle yeni Gavs seçilecek ve Gavslık tacı başına takılacaktı. Ben de başımdaki sarığı başımdan çıkarıp hazır bekledim ki belki Gavslık tacını benim başıma takarlar diye. Bir müddet sonra baktım ki bir “papaz” getirdiler ve onu müslüman yapıp tevbe ettirdiler.

Başındaki papaz şapkasını çıkarıp Gavslık tacını da onun başına taktılar. Öyle korktum ki dedim eyvah! Ya eski papaz yeni Gavsın papazlık şapkasını benim başıma takarlarsa. Onun için kafamı görmesinler diye koşa koşa gidip karşıdaki yatakların arasına soktum. O tören bitene kadar öyle durdum. Ve sonunda dedim ki;

-“Elhamdülillah! Rabbim benim başıma o papaz şapkasını takmadı.”

GavslıkTacı
Himmet
Mürşid ile Tevbeye Mecbur muyuz?

Antika ve Porselen Tamiri | Antika Hastanesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu