Allah Dostlarından Sözler

Büyüklerin Kıssalarını Okumanın Faydaları

Birincisi,velilerin sözleri o kimsenin kalbini kuvvetlendirir,ölmüş duygularını harekete geçirir,gönlünde güzel şeylere karşı bir arzu meydana getirir.

Büyüklerin Kıssalarını Okumanın Faydaları

Büyük velî Ebu Ali Dekkak’a (k.s.)
İnsan hepsiyle amel etmese de Salihlerin sözlerini dinlemesinin ve güzel hallerini okumasının ona bir faydası olur mu? diye sorduklarında Hazret şu cevabı vermiştir:

-“Evet olur. Bunun iki faydası vardır: Birincisi,velilerin sözleri o kimsenin kalbini kuvvetlendirir,ölmüş duygularını harekete geçirir,gönlünde güzel şeylere karşı bir arzu meydana getirir. İkincisi,kibrini kırar,benliğini yıkar,boş davaları kalbinden atar. Ona ayna olur,halini gösterir.İnsan kör değilse,kendini görür.”

Şeyh Mahfuz (k.s.) der ki:
“Halkı kendine bakarak ölçüp tartma. Sen kendini Hak adamlarının terazisinde tart, onların aynasında seyret. Seyret ki onların yüceliğini,kendinin de müflisliğini göresin.”

İlgili Makaleler

Abdurrahman-ı Câmî (k.s.),
Allah dostlarının hayat hikayelerini dinlemenin her mümine en azından şu faydayı verdiğini söyler:

“Onları tanıyan kimse,onlar gibi olmadığını anlar,kendi kusurlarını görür. Böylece nefsini beğenme,boş davalara girme,temenni ile oyalanma ve insanlara gösteriş yapma gibi hastalıklardan kurtulur.”

Cüneyd-i Bağdadi’ye (k.s.),
Önceki insanların kıssalarını ve Allah(cc) dostlarının hayat hikayelerini dinlemenin faydası nedir?” diye sorulunca Hazret şu cevabı vermiştir.:

Allah(cc) dostlarının sözleri ve güzel halleri,birer manevi askerdir. Allah(cc) onlarla zayıf kalpleri kuvvetlendirir,maneviyatı bozuk olanları düzeltir. Mümin onlarla destek bulur,yenilenir,kendine gelir. Şu ayet bunun delilidir; Allah Teâlâ buyurur ki:

“Resulum, peygamberlerin haberlerinden her haberi sana anlatıyoruz ki bu sayede senin kalbin olup kuvvetlensin. Bunda sana hakka ait bilgiler,müminlere de bir öğüt ve uyarı gelmiştir.(Hûd 11/120)

Hace Yusuf Hemadânî Hazretlerine,

Eğer zamanınızda Allah(cc) dostları gizli olur ve onları bulmak güçleşirse,ne yapmak lazımdır? diye sorduklarında,şöyle demiştir:

“Allah(cc) dostlarının hallerini ve hayatlarını anlatan kitaplardan her gün bir miktar mesela yedi sayfa okuyun.Bunu kalbi gaflet içinde olanlar için farz gibi gerekli görüyorum.”

Dilaver SELVİ
Büyüklerin Kıssalarını Okumanın Faydaları
Peygamberlik Sırası
Mürşid ile Tevbeye Mecbur muyuz?
Cezbe Nedir, Ne Demektir? (1)

Antika ve Porselen Tamiri | Antika Hastanesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu