İslam ve İnsan
Trend

Çocuklarınızı Allah ile Korkutmayın

"Baba, bizim köyde de Allah var mı?" diye sorar. Çocuğun bu sorusunu merak eden babası..

Çocuklarınızı Allah ile korkutmayın

Eğer kalbindeki Allah sevgisini öldürmek ve onu Allah’tan korkmaz bir insan haline getirmek istemiyorsanız çocuklarınızı Allah’la korkutmaktan sakının.

Anne-babaların, bağımsız ve kendi istekleri doğrultusunda hareket etmeye özenen çocuklarını terbiye etmek için, “Anne sözü dinlemeyeni Allah taş yapar.

İlgili Makaleler

Yemeğini tabağında bırakanı cehennemde yakar. Kötü laf söyleyeni dilsiz yapar.” gibi uyarılarla Allah’la korkutması yanlıştır. Kimi ailelerde çocuğun vicdani gelişmesi anne ve babanın örnek davranışlarıyla değil, Allah korkusu ve dini baskılarla sağlanmaya çalışılmakta ve Allah’ın, yapılan her hatayı günah defterine yazdığından ve ahirette çekeceği işkencelerden bahsedilerek çocuk sindirilmektedir.

Bu yola sık sık başvurulacak olursa çocuk kendisini suçlu görecek, aynı zamanda Allah’a karşı, korkuyla karışık bir öfke de geliştirecek, belki de Allah’tan nefret edecektir.

Çocuklarınızı Allah ile korkutmayın

Araştırmalar sonucunda çocukların iki yaşından itibaren din ile karşılaştığı, üç-dört yaşından sonra “nasıl-neden?” sorularıyla her şeyin aslını ve bu arada yaratıcı gücün mahiyetini araştırdığı ortaya çıkmıştır.
Çocuklara Allah’ı anlatırken Allah’ın onu sevdiği ifade edilmeli ve Allah sevgisi üzerinde durulmalıdır.

Annelerin çocukları Allah’la korkutmaları çocukların ruh sağlığı açısından zararlıdır. Çocuğa öncelikli olarak Allah’ı cezalandıran, azap veren biri olarak tanıtmak, İslam’a terstir. Bir diğer yanlış ise çocuğun, ”Allah baba kızar, seni cezalandırır.” ifadesidir. Bu ifade tarzı Hristiyan teslis inancının bir taklididir ve yanlıştır.

İşte  ailelere kötü örnekler

Bir gün bir baba, üç-dört yaşlarındaki kızına, dini konularda bilgi vermek ister. En çok her şeyi yaratan Allah’ı; sonra da bize iyi ve güzel davranış şekillerini öğreten Peygamberimizi sevmemiz gerektiğini söyleyince çocuk,

-“Ben Peygamber’i Allah’tan daha çok seviyorum.” der. Babası şaşkınlıkta sebebini sorunca;

-“Annem bana, ‘Allah yalan söyleyeni cehennemde yakar.” dedi. Allah’ın cehennemi varmış, Peygamberin cehennemi olmadığı için ben onu daha seviyorum.” cevabını verir. Altı yaşlarında bir erkek çocuğu yaramazlık yaptığı zaman devamlı,

-”Allah seni sevmez, cehennemde yakar.” telkinleriyle vazgeçirilmeye çalışılmaktadır. Bir sabah kahvaltısında çocuk birdenbire,

-“Baba, bizim köyde de Allah var mı?” diye sorar. Çocuğun bu sorusunu merak eden babası,

-“Oğlum Allah her yerde vardır; ama niçin soruyorsun?” deyince çocuk,

-“Eğer orada Allah yoksa, oraya gidecektim de..” cevabını verir.

Çocuklarınızı Allah ile korkutmayın
Mürşid ile Tevbeye Mecbur muyuz?

Antika ve Porselen Tamiri | Antika Hastanesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu