Hikayeler
Trend

Vardır bunda da bir hayır

"Bunda bir hayır filan yok görmüyor musun, baş parmağım koptu?"

Vardır bunda da bir hayır

Bir zamanlar Afrika’daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı. Kral, daha çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu,birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü.

Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi;

İlgili Makaleler

-“Vardır bunda da bir hayır!”

Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar.Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor,krala veriyor kral da ateş ediyordu. Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve kral ateş ederken tüfek geriye doğru patladı ve kralın baş parmağı koptu.

Durumu gören arkadaşı her zamanki sözünü söyledi;

-“Vardır bunda da bir hayır!”

Kral acı ve öfkeyle bağırdı;

-“Bunda bir hayır filan yok görmüyor musun, baş parmağım koptu?”

Ve sonra kızgınlığı geçmediği için arkadaşını zindana attırdı.

Bir yıl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaşadığı aslında uzak durması gereken bir bölgede birkaç adamıyla birlikte avlanıyordu.

Yamyamlar onları ele geçirdiler ve köylerine götürdüler. Ellerini ayaklarını bağladılar ve köyün meydanına odun yığdılar. Sonrada odunların arasına diktikleri direklere kral ve adamlarını bağladılar.

Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki ,kralın baş parmağının olmadığını fark ettiler. Bu kabile, batıl inançları sebebiyle uzuvlarından biri eksik olan insanları yemiyordu. Böyle insanları yedikleri taktirde başlarına kötü olaylar geleceğine inanıyorlardı . Bu korkuyla kralı hemen salıverdiler. Diğer adamları ise pişirip yediler.

Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmak sayesinde olduğunu anlayan kral, onca yıllık arkadaşına karşı reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu .

Hemen zindana koştu ve zindandan çıkarttığı arkadaşına başından geçenleri bir bir anlattı.

“Haklıymışsın” dedi” dedi. “Parmağımın kopmasında gerçekten bir hayır varmış. İşte bu yüzden, seni bu kadar uzun bir süre zindanda tuttuğum için özür diliyorum. Yaptığım haksızlık çok kötü bir şeydi.”

-“Hayır” diye karşılık verdi arkadaşı. “Vardır bunda da bir hayır.”

-“Ne diyorsun Allah aşkına ?” diye hayretle bağırdı kral.

-“Bir yıl boyunca arkadaşımı zindanda tutmamın neresinde hayır olabilir ?”

-“Ben zindanda olmasaydım, Seninle birlikte avda olurdum, değil mi?”

Ve sonrasını düşünsene…

Vardır bunda da bir hayır..

Antika ve Porselen Tamiri | Antika Hastanesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu