NasihatlerdenMehmet Ildırar
Trend

Tövbenin Sonuç Vermesi İçin

Kişi hangi günahı işliyorsa, onu Allah’tan ayıran, uzaklaştıran o günahtır. Şeytan ve nefs ne kadar süslese, küçük gösterse de, kul için günah en büyük düşmandır.

Tövbenin Sonuç Vermesi İçin

Allah’a tövbe ettikten sonra talep edilen neticelere ulaşmak için günahlara karşı dikkatli olmak gerekir. Aksi halde günahların kul ile Allah arasına koyduğu perde kalkmaz. Günah işlemeye devam ettikçe kalpten Allah sevgisi çıkar, yerini Allah’tan başka şeylerin sevgisi alır. Kulun bu yüzden şiddetli hesaba çekileceğini bilmesi gerekir.

Kişi hangi günahı işliyorsa, onu Allah’tan ayıran, uzaklaştıran o günahtır. Şeytan ve nefs ne kadar süslese, küçük gösterse de, kul için günah en büyük düşmandır. Düşman olan günahtan tiksinilmelidir. Günahtan nefret etmedikçe tövbenin tadına varılamaz.

İlgili Makaleler

Bir kimse günahını fark edip tövbe edince kötü halini itiraf etmiş olur. Kötü halinin perde olduğunu, Allah Tealâ’nın o perdeyi ortadan kaldırıp affına mazhar edeceğini bilir.

Diğer taraftan kul, tövbeyi Allah Tealâ’nın onun kalbinde yaratıp sebeplerini kolaylaştırdığını bilmelidir. Oysa biz günahımızı kendimizin yeneceğimizi zannediyoruz. “Ya Rabbi, bu nefsin elinden bıktım. Çok suçlu olduğumu biliyorum. Bana tövbeyi nasip et.” demesini bilmeliyiz. Tövbe suresinin 118. ayetinde Rabbimiz şöyle buyuruyor: “…Allah’(ın azabın)dan yine O’na sığınmaktan başka çare olmadığını anlamışlardı. Sonra (eski hallerine) dönsünler diye onların tövbelerini de kabul etti. Şüphesiz Allah, tövbeyi çok kabul eden ve çok merhamet edendir. ”

Tövbenin sonuç vermesi için, duası kabul olunan zatlara hizmet etmenin de büyük faydası vardır. Onlara hizmet İslâm’ın gönüllerde neşvü nema bulmasına sebep olduğundan insanı Allah’a götüren yolların en keskinidir.

Muhtasar sahibi Halil Malik hazretlerinin mürşidi, tuvaletlerin temizlenmesi için temizleyici aramaya çıkmıştı. O esnada bir genç, kürek, kova, su… ne lazımsa aldı geldi ve tuvaletleri temizledi. Şeyh döndüğünde tuvaletlerin temizlenmiş olduğunu görünce ellerini açıp: “Allahım, bu genç bizim tuvaletlerimizi temizledi, sen de onun kalbini temizle.” diye dua etti. O genç bu dua ile kâmil bir insan oldu.

İmam Şafi hazretleri de şöyle buyuruyor:

-“Birçok ayyaş suçlarını bildikten sonra nefslerini ayakları altına alıp meşayihin hizmetine girdiler. Allah Tealâ onların kalplerine sevgi kapısını açtı.

Tövbenin sonuç vermesi için kötü arkadaşları da terk etmek gerekir. Onlar terk edilmeden iyilerle arkadaş olunamaz ve bu yüzden tövbe de tam olarak gerçekleşmez.

Kâmil insanlara yakın olup kusurları düzeltmeye; kalbi irşad olmaktan alıkoyan işlerden uzak tutmaya; namaz, oruç ve zekât gibi borçları da ödemeye çalışmalıdır.

Tövbe edip Allah’a dönmek isteyenin gayreti boşa çıkmaz. Büyükler onun için dua eder, yol gösterirler. Allah Tealâ da kulunun gayretine affıyla, merhametiyle karşılık verir.

Mehmet Ildırar
Nasihatler
Himmet
Mürşid ile Tevbeye Mecbur muyuz?
Seyda Hazretlerinin Bir Kerameti

Antika ve Porselen Tamiri | Antika Hastanesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu