Önemli ŞahsiyetlerDoktor Ahmet Çağıl

Doktor Ahmet Çağıl

1965 yılında Gavs-ı Kasrevi Seyyid Abdulhakim hazretlerini tanıdı. Bu ilk görüşmenin hikayesi şöyledir;

Doktor Ahmet Çağıl

Osman Nuri Bey ve Dilber Hanımın evladı olan Dr. Ahmet Cemil Çağıl, 1932 yılı sonbaharında babasının öğretmenlik yaptığı Yozgat ili Ahmet Fakılı Köyü’nde dünyaya geldi.
1944 yılında ilkokulu bitirdikten sonra 1947’de İskilip ortaokulundan, 1950’de Çorum lisesinden mezun oldu. 1950’de Ankara Tıp Fakültesi’ne başladıysa da tahsiline 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam etti.
Bu yıllarda 125 TL. devletten burs alarak okuyor, yaz aylarında İskilip’e gelip tatil yapmak yerine hastanelerde hocalarının yanında pratiğini geliştiriyordu.1956 yılında Tıp Fakültesini bitirerek Zonguldak’ın Ulus kazasına doktor olarak tayin edildi.

1957’de askere giden Dr. Ahmet Bey, Diyarbakır’da yedek subaylığını tamamladıktan sonra bir muayenehane açarak bu ile yerleşti. Uzun yıllar Diyarbakır halkına maddi-manevi hizmetlerde bulundu.
Dr. Ahmet Bey, hastalarıyla yakından ilgilenmesi, fakirleri gözetmesi ve babasının tavsiyesine uyarak Cuma günleri hastalarını ücretsiz muayene etmesinden dolayı kısa zamanda tanınıp Diyarbakır halkının sevgi ve saygısını kazandı.

İlgili Makaleler

1965 yılında Gavs-ı Kasrevi Seyyid Abdulhakim hazretlerini tanıdı. Bu ilk görüşmenin hikayesi şöyledir 1965 yılında hemşerisi Ahmet Şahin beyin tayini Diyarbakır’a çıkar. Ailecek görüşürler. Ahmet Şahin bey her hafta sonu aksatmadan mürşidini ziyarete gitmektedir. Doktora beraber ziyarete gitmeyi teklif eder. Doktor beyin şahit olduğu bazı yöresel uygulamalardan dolayı bu konuda ki kanaati olumsuzdur. Ahmet Şahin bey, gözleriyle görerek kanaat sahibi olmasını ister ve âlimleri ziyaretin önemini anlatarak onu iknâ eder. Doktor beyin arabasına binerek Kasrik köyüne doğru yola çıkarlar.

Köyün yolu yoktur. Yakınlarda bir yere arabayı bırakarak, üç kilometrelik çamurlu patika yolu yürüyerek tırmanırlar. Camiye girince Gavsı Kasrevi (ks) hazretlerinin pencere kenarında Kuran-ı Kerim okurken yandan çarpan ikindi güneşinin ışıklarıyla oluşan muhteşem siluetiyle karşılaşırlar. Gavsı Kasrevi (ks) hazretleri Doktor Bey’e kendi öz babası şeklinde görünür.

Ahmet Şahin Bey ise Doktor’un o anda etkilendiğini, karşılaştığı bu muhteşem siluete görür görmez vurulduğunu ifade ediyor. Bundan sonra Gavsı Kasrevi (ks) hazretleri nerede ise Dr. Ahmet Bey de oradadır. Hafta sonu tatillerde, fırsat bulduğunda, emredildiğinde Gavsı Kasrevi (ks) hazretlerinin yanındadır. Devam eden yıllarda bütün hizmetlerin içinde o vardır. Her türlü hizmeti itirazsız, canu gönülden teslimiyetle, aşk ve muhabbetle yapar.

Dr. Ahmet Çağıl; Makina Müh. Mehmet Çağıl ve Mustafa Çağıl’ın kardeşidir. Oğulları Dr. Hasan Çağıl (Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı); Dr. Hüseyin Çağıl (Emsey Hastanesi-İstanbul), Taha Çağıl (Elektronik Mühendisi) ve Sıddık Çağıl (Semerkand Gurubu Yönetici) ve Opr.Dr. Nurullah Çağıl’ın da babasıdır.

Doktor Ahmet Çağıl

Facebook sayfamız Twitter sayfamız

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu