Aile ve Çocuk
Trend

Özel günler ne işe yarar?

Kadın fıtratı gereği sürekli sevgi ve ilgi görmeyi arzu eder. Erkekler nasıl her akşam güler yüzle kapısını açan, her hali ve tavrıyla huzur veren bir eşi hayal ediyorsa kadınlar da her gün ilgisini ve sevgisini canlı tutan, muhabbetini her vesile ile ifade eden bir eş bulmak ister karşısında.

Özel günler ne işe yarar?

Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü gibi, türedi özel günler değil bu kez sözünü ettiğimiz. Her aile, her karı-koca için “özel” anlamları olan doğum günü, evlilik yıldönümü gibi zamanlar hayatımıza neler getirir acaba? “Çocuklar ve ev hayatının sorumlulukları yüzünden seni unutmuş değilim. Sen benim için hep çok önemli ve değerlisin” demenin ve ailede muhabbeti pekiştirmenin farklı bir yolu mudur özel günler?

Kadınlar ne kadar önemseyip özenirse, erkekler bir o kadar anlamsız bulur bu türden günleri. Zaten bu yüzden çoğu zaman unuturlar ya da ihmal ederler. Kadınlar sitem edip gücendiğinde de buna anlam veremezler. Kadınların “özel günler”e bunca anlam ve önem atfetmesinin ardında, belki de eşlerine bir mesaj iletme kaygısı olduğu pek de akla gelmez.

İlgili Makaleler

Aile geçindirmenin zorluğu, iş hayatının yoğunluğu, gün boyu yaşanılan türlü meşakkatler erkeğin eve yorgun ve tükenmiş olarak dönmesine neden olur çoğu zaman. Erkeğin evde geçirdiği zamanın büyük bölümü de dinlenmeye, akraba ziyaretlerine ayrılmış durumdadır. Aile sofrasında yaşanan birliktelik de televizyonun gürültüsü arasında kaynayıp gider.

Dolayısıyla eşler birbirleri ile ilgilenmeyi, birbirlerine hal hatır sormayı pek de akıllarına getirmezler ya da yapılacak hasbihal, havadan sudan konuşmaktan ibaret kalır. Bir çift güzel söz, muhabbet dolu bir bakış, yaşanan sıkıntıları alıp götürecek şakalaşmalar bazı evlerde sıkça yaşansa da kimilerinde nedense hep ihmal edilir.

Erkek güler yüz ister, kadın güzel söz

Oysa evlilik ve aile eşlere çeşitli sorumluluklar yükleyip yeni roller biçerken, bir yanıyla da kadın ve erkeğe yeni mutluluklar, paylaşımlar, duygusal ve ruhsal anlamda doyumlar için kapı aralar. Kadın fıtratı gereği sürekli sevgi ve ilgi görmeyi arzu eder. Erkekler nasıl her akşam güler yüzle kapısını açan, her hali ve tavrıyla huzur veren bir eşi hayal ediyorsa kadınlar da her gün ilgisini ve sevgisini canlı tutan, muhabbetini her vesile ile ifade eden bir eş bulmak ister karşısında.

Bu yüzden tüm bunları yaşayabilmek için kadınlar özel günleri bir fırsat olarak görürler. Açıkçası “Bak ben buradayım. Hayat arkadaşın olarak hatırlanmak ve biraz ilgi görmek istiyorum” ya da “Çocuklar ve ev hayatının sorumlulukları yüzünden seni unutmuş değilim. Sen benim için hep çok önemli ve değerlisin” demenin ve bu sözleri işitmenin bir yoludur bu kutlamalar.

Kiminin “sevgi dili” romantizmdir, kimininki önüne “çay-kahve” getirilmesi

Mutlu evlilik kılavuzlarında sıkça sözü edilen “sevgi dili”, tam da bu noktada önem kazanıyor. Uzmanlara göre karı kocaların eşlerinin temel sevgi dilini öğrenmeleri ve muhatapları ile o dilden konuşmaları, sağlıklı bir evlilik ilişkisi için çok önemli. Aksi takdirde eşler bir diğerinin kendisini sevmediğini ya da sevgisinin eksildiğini düşünebilir. Nitelikli zaman denilen birlikte geçirilecek zaman dilimleri de özel günler gibi, sevgiyi ifade etmenin bir başka yolu olarak bilinir.

Armağanlar, ki özellikle erkekler için eşine hediye almak çok büyük bir sıkıntı kaynağıdır; çünkü ya ne alacaklarını bilmezler ya eşlerinin zevklerinden pek de haberdar olmadıklarından, isabetli seçimler yapamazlar. Hatta kimileri daha ileri gidip “Parasını vereyim sen ne istiyorsan alıver canım” deme inceliğini bile gösterirler! Oysa sadece hatırlanmış olmak bile kadınlar için en büyük hediye olabilir.

Özellikle erkekler için büyük değer taşıyan “sevgi dili” ise “kendisine yönelik hizmet davranışları”yla karşılığını bulur. Bir erkek her daim elinin altında temiz ve ütülü giysiler olmasından, evinin, eşyalarının derli toplu bulunmasından, misafirlerinin en güzel biçimde ağırlanmasından büyük mutluluk duyar. Bir başka sevgi dili ise fiziksel temas yani sarılmak, dokunmak gibi jestlerdir.

Ama herkesin sevgi dili farklıdır ve kişiye hitap eden temel sevgi dili anlaşılmadığı sürece ona yapılan bütün sevgi gösterileri onda çok da tesirli olmaz. “Seni seviyorum” sözünü filmlerde duydukça iç geçiren bir kadına eşi, mebzul miktarda “Eline sağlık hanım, yemek harikaydı” dese de bu onu mutlu etmeye yetmez. Sevgi dili, olumlu ve güzel sözler olan bir eşe de istediğiniz kadar hizmet edin, etrafında pervane olun sevildiğini hissedemez.
Kimileri için özel günler büyük önem taşır ve bu yıldönümleri unutulduğunda kendisine değer verilmediğini düşünerek incinir.

Hilal ARSLAN
Himmet

Antika ve Porselen Tamiri | Antika Hastanesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu