Anasayfa » Menzil Hikayeleri » Menzil – Allah’ın rızası

Menzil – Allah’ın rızası

Bütün düşünce Allah ve Resûlü’nün emirlerine uyarak maksudunu Allah’ın Zatı yapmaktır. Bu da ancak Allah’ın emirlerine uymakla olur...


menzil

Menzil

Gavsi Sani Hz.’lerinin(k.s) Allah’ın rızası hakkındaki sohbetlerinden

Allah rızasını kazanmak için ameli salihe devam etmesi lâzımdır. Küçük-büyük demeden Allah rızası için önünüze gelen hayırlı işleri yapın. Sen niyetini Allah için yap, gerisi güzel gelir.Allah kuluna kafidir.

Benim Allah’ın rızasından başka bir derdim ve Rasulullah ( a.s)in sünnetini ihyadan başka bir işim yoktur. Bütün gaye Allah rızasını tahsil olmalıdır. Eğer Allah insandan razı olursa insana dünyayı da, âhreti de nasip eder. Ne kadar iyi şeyler varsa, cennet dahil hepsini ona ihsan eder.

Maksud dünya menfaati değil, âhirettir, Allah sevgisidir. Allah insanı severse karşılığını daha ziyade âhirette verir. vermiş veya vermemiş hiç mühim değildir.

Allah rızasının karşılığı âhiret mükafatıdır

Şu bilinmelidir ki Allah-u Teâlâ’nın insanın ibadetine, tââtına asla ihtiyacı yoktur. Hâşâ Rabbül-Âlemin onlarla ne büyük, ne de küçük olur. Yapılan bütün amellerde tek maksud Allah’ın rızasıdır. Eğer Allah rızasını tahsil etmek nasip olursa, Rabbül-Âlemin onu ebedül ebed maksuduna erdirir, ebedi saadet ihsan eder. Ve nihayet ebedi olarak ’a kavuşturur.

Bu Nakşîbendi yolunda olanların tamamı Maksud-i Bizzat içindir. Peygamber (sav) şeriatı içindir.
Nakşîbendi Tarikatında ve diğer tarikatlarda tek gaye, Allah ve Resûlünün sözünden çıkmamak, Peygamberin (sav) şeriatına tam ittiba ederek Allah’ın rızasını kazanmaktır.

Şu husus bilinmelidir ki, maksud değil, maksud Allah’ın Zatı, Allah’ın dostluğudur.

Bütün düşünce Allah ve Resûlü’nün emirlerine uyarak maksudunu Allah’ın Zatı yapmaktır. Bu da ancak Allah’ın emirlerine uymakla olur. Allah’ın emirlerinden asla çıkmamaya gayret edilmelidir. Çünkü tek gaye, maksud odur.

Bunların elde etmenin tek yolu kendini çok muhafaza ederek Allah’ın emrine muhalefette bulunmamak, kendinden günah sudur etmemesine dikkat etmektir. İnsanın Allah yolundan, hakikat yolundan çıkmaması lâzımdır.

İşte bunlara titizlikle riayet edilirse Allah rızası o zaman meydana gelir. Rabbül-Âlemin o zaman insandan razı olur. Allah rızası elde edilince insanın bütün işleri hallolmuş olur.

Bütün gayeler, tarikat ve diğer çalışmalardaki bütün gayeler yalnız ve yalnız Allah rızası içindir. Maksudi Bizzat içindir. Maksud Allah’ın Zatı ve talep onun rızasıdır.

Allah rızası, ancak emirlerine tam itaat etmekle, muhalefet etmemekle, nasıl emretmişse harfiyen tatbik etmekle kazanılır. Ve o kazanıldıktan sonra insanda hiçbir noksanlık kalmaz.

Nasıl kalır ki Allah (c.c) ona dost, o da Allah’a (c.c) dost olmuş olur.

Menzil, Allah’ın rızasına giden yolun adıdır. Bu yola giren istese de, istemese de Allah’a imanlı olarak teslim edilir. Menzil, varılacak olan yer ve hedeftir. Ebedi saadetin ilk durağı Menzil köyüdür.

Menzil – Allah’ın rızası

Bütün düşünce Allah ve Resûlü’nün emirlerine uyarak maksudunu Allah’ın Zatı yapmaktır. Bu da ancak Allah’ın emirlerine uymakla olur.Menzil.. Menzil Gavsi Sani Hz.’lerinin(k.s) Allah'ın rızası hakkındaki sohbetlerinden Allah rızasını kazanmak için ameli salihe devam etmesi lâzımdır. Küçük-büyük demeden Allah rızası için önünüze gelen hayırlı işleri yapın. Sen niyetini Allah için yap, gerisi güzel gelir.Allah kuluna kafidir. Benim Allah’ın rızasından başka bir derdim ve Rasulullah ( a.s)in sünnetini ihyadan başka bir işim yoktur. Bütün gaye Allah rızasını tahsil olmalıdır. Eğer Allah insandan razı olursa insana dünyayı da, âhreti de nasip eder. Ne kadar iyi şeyler varsa, cennet dahil hepsini ona ihsan eder. Maksud dünya menfaati…

Bu konuya puan verin

Özet : Konu Hakkında Görüşleriniz

Kullanıcı Oylaması: 3.67 ( 8 oy)
0

9 yorum

 1. bunu okuyan sofiler kardeşlerim yanlız dua edin borçumuz oldugu kişi başkasına devretmiş ölümle tehdit ediyor çocuklarımı eşimi elimizden dua etmekten başka birsey su anda gelmiyor Allah için dua edin Allah hepinizden razı olsun

  • Sadatlar sofisini şeytana teslim etmiyor kurban çakalamı teslim edecek korkma Allahın izniyle birşey olmaz

 2. gavsımagurban sadatınhimetiyle ayaktayız sedat kaya

 3. Selamun aleykum kardeşler allah rızası için benim için dua edermisiniz zor durumdayız eşimin huylarının düzelmesi için duaya ihtiyacım var

  • Herkes tarafından sevilen muhterem ve salih bir zatın çok huysuz bir eşi varmış. O kadar huysuzmuş ki komşuları dahi adamın sabrına hayret ederlermiş, ve onun için şöyle dua etmişler :
   — Allah-u Teala eşinin canını alsın sende kurtul bu dertten..
   Ve dua kabul olmuş adamın eşi vefat etmiş. fakat bir bakmışlar ki adam ağlıyor ?! sormuşlar :
   — O sana çok eziyet ederdi sana verdiği sıkıntılardan dolayı biz dahi rahatsız olurduk neden üzülüyorsun ? CEVAP :
   — Ben onun verdiği sıkıntılara sabrederek Allah-u Teala’nın rızasını kazanmaya çalışıyordum şimdi bu fırsat elimden kaçtı onun için üzülüyorum..

 4. Hayatın dönüm noktası denilen yer olsa gerek..Burada eksiklikler giderilip güzellikler gösterilir.

 5. Allah dostlarını başımızdan eksik etmesin.Allah razı olsun

 6. Dünya kör bir kuyu gibidir, Menzil o kuyudan cennete açılan bir kapıdır.

 7. Allah gidememiş olanlara da bu kapıya varıp hakikati bulmalarını nasib etsin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>