Anasayfa » İslam ve İnsan » Kader Değişir mi?
İdealnokta.com bir Semerkand kuruluşudur.

Kader Değişir mi?

? Bizler, çizgimizin sadece yaşadığımız kısımını biliyoruz. Bundan sonrasını bilmiyoruz, ötesini göremiyoruz.

Kader Değişir mi

Kader Değişir mi

Bizler, kader çizgimizin sadece yaşadığımız kısımını biliyoruz. Bundan sonrasını bilmiyoruz, ötesini göremiyoruz. Ancak Yüce Rabbimiz: “Bana dua edin; dualarınıza karşılık vereyim” [Ğâfir, 60.] buyuruyor.

Dua, henüz elimizde olmayan bir nimete ulaşmak veya içinde bulunduğumuz bir sıkıntıdan kurtulmak için yapılır. Yani, bizler dua ile mevcut halimizin değişmesini veya iyi halimizin devamını istiyoruz demektir. Bu konuda Efendimiz [s.a.v] şöyle buyurmuştur:

“Kaderi ancak dua engeller. Ömrü ancak iyilikler artırır. Kul işlediği yüzünden rızkından mahrum olur.”( Hakim, Müstedrek, l, 394; ibnu Hıbban, Sahih, No: 872.)

Kader Değişir mi?

“Dua, başa gelen sıkıntıyı gidermede ve henüz başa gelmeyeni engellemede sahibine fayda verir.” (Tirmizi, No: 3548; Hakim, Müstedrek, l, 498.)

“Şüphesiz Rabbin gazabını söndürür ve kötü ölümü engeller.”( Tirmizi, , 28; ibnu Hıbban, Sahih, No: 3309.)
“Rızkının genişlemesini, ömrünün uzamasını isteyen kimse, akraba hukukunu korusun.”( Buhari, , 12; Müsiim, Birr, 20-22; Ebu , Zekat, 46.)

Şartlarına uyan her dua muhakkak kula fayda verir. Duada , iman, kalb uyanıklığı, ve usanmadan devam şarttır. Her şey ilahi irade, izin ve kudrete bağlıdır. Ancak bazı hükümler ve sonuçlar bir takım sebeplere bağlandığı için, o sebeplere yapışan kimse, o sebebe bağlanan ve takdir edilen sonuçlara varır. Kul, bütün sebeplere yapıştığı halde, istediği ve beklediği sonucu alamaz ise, bu, duanın ve çalışmanın faydasız olduğunu göstermez. Belki, her istediği muhakkak olan tek varlığın sadece Allahu Teala olduğunu gösterir. Şu ayet-i kerimede öğretilen ilmi ve inceliği iyi anlayalım:

“Rasülüm de ki: Ben, Allah’ın dilediğinden başka kendime her hangi bir fayda ve zarar verecek güce sahip değilim.”( A’raf/188.)

Büyük arif İbnu Ata (k.s) “Hikem” adlı eserinde der ki: “Himmetler ne kadar büyük ve hızlı olursa olsun kader sınırlarını geçemez.”

Bir çeşit kader vardır ki onun gerçekleşmesi Allah tarafından kesin hükme bağlanmıştır. Bu hükmü verilen şeyin gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Onu dua ve değiştirmez. Buna “kazâ-i mutlak” denir. Yani, kesin hükme bağlanmış olması kesinleşmiş demektir. , ve gibi.

Bir çeşit kader vardır ki, onun gerçekleşmesi bazı sebeplere bağlanmıştır. Buna “kazâ-i muallak” denir. Yani sonucu bazı sebeplere bağlanmış kaza demektir. İşte dua, himmet ve sadaka bu kısımda fayda verir. Allahu Teala, bir hikmeti icabı o sonucu bu sebebe bağlamıştır. Kul, neyin neye sebep yapıldığını bilmediği için, sadaka, dua, , istiğfar, , , taat gibi hayırlı sonuç verecek bütün sebeplere sarılmalıdır. Bunun muhakkak faydasını görecektir.

Büyük veli (k.s), kendisinden neslinin devamı için dua ve himmet isteyen Akka valisi Abdullah Paşa’ya şu cevabı göndermiştir:

“Biz kendimizi himmet ehli görmüyoruz. Ancak, öyle olsa bile, istenilen şeyin kaza-i muallak (meydana gelmesi sebeplere bağlanan bir kader) olduğu anlaşılmadan himmet kullanılmaz. Kesin olan kazayı (kaza-i mübremi) değil veliler, peygamberlerin himmeti bile değiştiremez. Onun sonucuna rıza gösterip Allahu Teala’ya teslim olmak gerekir. Şunu belirtelim ki, velileri inkardan sakınmak vacip olduğu gibi; onlar hakkında akideyi bozacak inanışlara gitmekten sakınmak da vaciptir. Bu aşırı ve tehlikeli inanışlar, daha çok velilere güzel zan ve aşırı muhabbet besleyen kimselerde olmaktadır. Unutmayın ki, şeytan hile ve düzen sahibidir; insanı helake götürecek her yolu dener.”( Halid, 7. Mektub.)


Kader Değişir mi?

2 yorum

 1. babamın rutin kontrollerini yaptırırken karaciğer fonksiyonlarında hafif bozukluk tespit ettim..dahiliye uzmanı bizi gastro prof.u olan arkadaşına gönderdi..prof. gerekli tetkiklerden sonra babamın sorununun ciddi olmadığını,bu hastalıkdan da ölmeyeceğini söyledi ve bizi 3 aylık kontrollere çağırdı..2. kontrolde profun ilgisizliği sebebiyle babam kontrollerine gitmedi..bende profun sözüne itimat ederek başka bir doktora götürmedim fakat rutin tetkiklerini düzenli olarak yaptırmaya devam ettirdim ..6 yıl boyunca ne tetkiklerde nede babamın genel durumunda bir bozulma görülmedi..6.yılın sonunda babamın sağlık durumunda ani bir bozulma oldu..götürdüğüm prof. karaciğer bozukluğunun ciddi olduğunu söyledi ve ilk teşhis aşamasında ilgili bir ilacın kullanılması gerektiğini ama geç kalındığını söyledi..burda şunu sormak istiyorum:kontrole başka bir dr ye götürmemem benim ihmalimden kaynaklandığı için mi böyle sonuçlandı(cüzzi irade) ve kaderim bu sonuca istinaden yazıldı yoksa böyle sonuçlanması Rabbim tarafından irade edildiği için mi ben alıkonuldum..şimdi keşkeler içindeyim..kontrole götürseydim babam iyileşir ve bu zor duruma düşmezmiydi acaba.. yoksa ben ne yaparsam yapayım bu sonuç gene de olacakmıydı?

 2. Bizler, kader çizgimizin sadece yaşadığımız kısımını biliyoruz. Bundan sonrasını bilmiyoruz, ötesini göremiyoruz.

  …..

  Bu garip bir hal insan bilseydi geleceğini hali ne olurdu kimbilir.
  Kader levhasına yazılan yazılar çizgiler nasıl zuhur edecek demeden edemiyor insan.
  Kader ağır ve zor bir kavram nakıs aklımız duruyor sahibi bilir…
  Allah razı olsun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>