Anasayfa » Gazetelerden » Muharrem ayı nın ayrı bir önemi var

Muharrem ayı nın ayrı bir önemi var

’ye buyurduktan sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi. (Bu ne orucudur?) diye sordu. Muharrem ayı

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hüseyin Algül, Muharrem ayı nın sadece İslamiyet’te değil tüm dinlerde ayrı bir önemi olduğunu söyledi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi başkanlık binası büyük salonda yapılan konferansa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe’nin eşi Hüsniye Altepe, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, 22. Dönem AK Parti Milletvekili Niyazi Pakyürek ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konferans öncesi Karabaşi Veli Kültür Merkezi semazenlerinin ney dinletisi ve gösterisi davetliler tarafından beğeniyle izlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin eşi Hüsniye Altepe, etkinliğe ayrı bir renk katan semazenlere çiçek etti.

Konferans öncesi Kent Konseyi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, 25 çalışma grubu, 6 ofis ve 4 meclisle Bursa’yı Türkiye’ye tanıtacak etkinliklere imza attıklarını söyledi. Toplumun her kesimine hitap eden faaliyetler gerçekleştirdiklerini dile getiren Kent Konseyi Başkanı Pala, Kent Konseyi’nin bir Bursa markası olma yolunda hızla ilerlediğini ifade etti.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hüseyin Algül de konferansında Muharrem ayı nın sadece İslam tarihinde değil tüm vahiy dinlerde ayrı bir yeri olduğuna vurgu yaptı. Muharrem ayı nın Kur’an’da ‘hürmetli, saygılı’ ay olarak belirtildiğini ifade eden Prof.Dr. Algül, bu ayın, ilahi bereket ve feyzin, coştuğu ve bollaştığı bir ay olduğuna değindi.

Muharrem ayı ve ’nün, Hristiyan ve tarafından da mukaddes sayıldığını ifade eden Prof. Dr. Algül, “Peygamberimiz Medine’ye hicret buyurduktan sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi. (Bu ne orucudur?) diye sordu. , (Bugün Allah’ın Musa’yı düşmanlarından kurtardığı ’u boğdurduğu gündür. , olarak bugün tutmuştur) dediler. Bunun üzerine peygamberimiz, (Biz, Musa’nın sünnetini ihyaya sizden daha çok yakın ve hak sahibiyiz) buyurdu ve o gün tuttu, tutulmasını da emretti. Daha o dönemde Ramazan ayında farz değildi. farz oluncaya kadar geçen dönemde Müslümanlar da Muharrem ayında oruç tutuyorlardı.” diye konuştu.

Muharrem ayı nın 10’uncu günü olan Aşure gününün Allah katında da çok seçkin bir yeri olduğunu dile getiren Prof. Dr. Algül, bu günde Cenâb-ı Hak’kın on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiğini belirtti. Algül, “Allah, Hz. Musa’ya Âşure Günü’nde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür. Hz. gemisini Cûdi Dağı’nın üzerine Âşure Günü’nde demirlemiştir. Hz. Yunus, balığın karnından Âşure Günü kurtulmuştur. Hz. Âdem’in tövbesi Âşure Günü kabul edilmiştir. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.” dedi.

Aşure sofralarında birlik ve dayanışmaların yaşandığı bu ayda, ders ve ibret alınması gereken olayların da yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Algül, Hazreti ’in torunu Hazreti Hüseyin’in, 61. hicret yılının Muharrem’ine ait 10. gününde Kerbelâ’da hunharca şehit edildiğini kaydetti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>