Gavs Hazretlerinin Seceresi Seyyidlik şeması

Gavs Hazretlerinin Seceresi

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa SAV Efendimizin ehl-i beyti – torunları olan Gavs Hazretlerinin Peygamber Efendimizden bugüne kadar gelen mübarek Seyyidlik seceresi aşağıdaki şemada sunulmuştur.Gavs Hazretlerinin Seceresi(Resmi büyük görebilmek için üstüne tıklayın ve açılacak olan pencerede yine resmin üstüne tıklayın ve resmi kaydedin.)

Resulullah (SAV)’in Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i seyyidler olarak vasıflandırması, müslümanlarca, onların ve onların soyundan gelenlerin seyyid olarak isimlendirilmelerine sebep olmuştur. Müslümanların kalplerinde yaşattıkları, coşkun ehl-i Beyt sevgisi, onların tarih boyunca, Resulullah (s.a.s)’ın torunlarının soyundan gelenlere aşırı bir sevgi beslemelerine ve onları diğer insanlardan ayırd ederek dünyevî muamelelerde farklı bir yere oturtmalarına sebep olmuştur.

Başlangıçta, Hasan (r.a) ve Hüseyin (r.a)’ın her ikisi ve onların çocukları için seyyid ifadesi kullanılmaktaydı. Ancak sonraları Hasan (r.a)’ın soyundan gelenlere şerif, Hüseyin (r.a)’in soyundan gelenlere de seyyid denilmeye başlanmıştır. Seyyid ve şerifler, Emevîler döneminin sert ve acımasız muameleleri hariç tutulursa, şekli ne olursa olsun sonraki bütün yönetimlerce, layık oldukları şekilde saygı görmüşlerdir. Tarihteki bütün İslâm devletlerinde bu zümrenin işleriyle ilgilenen bir müessesenin bulunması ve bunun başında bulunan kimsenin (Nakibul-Eşraf) en yüksek makamlarından sayılması bunun en açık delilidir.

Osmanlılar zamanında da seyyid ve şerifler, saygı görmüş ve onların toplum içindeki üstün ve saygın yerlerini korumaları için Nakibul-Eşraf adı altında bir memuriyet ihdas edilmiştir. Nakibul-Eşraf, Müftil-Enam ve Şeyhül-İslam’dan sonra en yüksek makam olarak telakki edilmiştir.

Gavs Hazretlerinin Seceresi

Facebook sayfamız Twitter sayfamız

Arama Sonuçları:

16 YORUM

 1. mesut dedi ki:

  Birşey sorucam.bu secerede 30 kuşak var.Başka seyyidlerin secerelerinde 50 53 kuşak var.30 kuşak 1500 yıl için ortalamaya vurulursa çok az.Arada yazılmayanmı var?Bu secerede bu yönden böyle tuhaf bir durum var.Bunu izah edermisiniz?

 2. mehmet dedi ki:

  kurban bir arkadaş sordu gavs hzlerinin şeceresi nasıl bulunmuş yani seyyid olduğu nasıl anlaşılmış. arkadaş nakşibendi olmadığı için birşey diyemedim.

 3. nafi dedi ki:

  siteniz çok güzel çok güzel bilgi veriyor Allah razı olsun

 4. Hami dedi ki:

  Kurban olurum ayaklarınızın tozuna

 5. sare Peksöz dedi ki:

  Burda n fetva sorabilirmiyiz

 6. oguz dedi ki:

  selamun aleyküm rabbimiz gavsi sani k.s hayirli uzun omur nasip eylesin inş-amin ve ehlibeyte selam olsun-amin

 7. salih dedi ki:

  secerenize kurban olayım

 8. Medet dedi ki:

  Seceresine kurban olduğum.
  Her hali nur olan Gavsım başımızın tacı …Allah razı olsun

 9. Adem BİROL dedi ki:

  ELHAMDÜLLİLLAH…

 10. SAKIP KESKIN dedi ki:

  ALLAH CELLE VE CELALÜ RAZI OLSUN …

 11. Menzil dedi ki:

  Muhteşem.. Elinize, emeğinize sağlık. Allah Teala razı olsun.

 1. 16 Ağustos 2018

  […] Gavs Hz. Seceresi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Send this to a friend